środa, 11 maja 2016

recenzja "DUFF ta brzydka i gruba"

Recenzja: The DUFF.Ta brzydka i gruba

autor: Kody Keplinger 
oryginalny tytuł: The DUFF. Designatet ugly fat friend
liczba stron: 336
wydawnictwo: MIRA
data wydania: 08.04.2k15r.

JEŚLI NIE WIESZ KTO JEST DUFF'EM TO NA PEWNO NIE TY!!!

Liceum to jeden z najbardziej burzliwych okresów życia każdego z nas. Wiadomo ,że szkoła rządzi się swoimi prawami. Wszyscy przyporządkowują sobie różne etykiety np. kujon, laska, hipster i teraz DUFF. No tak ale przecież kim jest DUFF?!


Główna bohaterka książki-Bianca jest nieco inna niż "wszyscy". Nie lubi nocnych imprez, upiania się do nieprzytomności. Jej największym wrogiem z liceum jest Wesley Rush. Na jednej z wymuszonych przez jej przyjaciółki imprezie dosiada się do niej szkolny maczo-Wes ,aby jej piekne przyjaciółki zwróciły na niego uwagę. Podczas nieciekawej rozmowy uświadamia ją ,że jest DUFF'em. Zdziwiona i zbulwersowana dziewczyna od razu wylewa na niego cole i wybiega z klubu. Jednak Bianca próbuje rozwiązać zagadkę DUFF'a. Czy bycie DUFF'em wywróci jej życie do góry nogami?

Ale przecież kto to ten cholerny DUFF?! Jak sam tytuł lektury mówi , jest to osoba mniej obdarzona urodą przyjaciółka ,która najczęściej składa życie sercowe innych do kupy. Tą etykietę najczęściej przyczepiają licealne ciasteczka.

To samo zjawisko można bardzo często dostrzec w książkach jak i w życiu realnym życiu. Wielu nastolatków ocenia innych po wyglądzie i a taki sposób wielu "kujonów" którzy tak naprawdę lubią wyglądać elegancko , wiec ubierają koszulę  są wykluczeni z życie imprezowego. Jest to oczywiście bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. Takie "etykiety" są źródłem niepotrzebnych konfliktów miedzy  rówieśnikami . Stereotypów nie jest tak łatwo wyeliminować z życia i zamiast kogoś poznać, od razu go oceniamy.


Główna bohaterka lektury- Bianca jest nietypową nastolatką. Nie podąża ślepo za modą (plus dla Keplinger) i ma swój oryginalny i absurdalny styl. W dodatku jest feministką , która potępia seksiz. Jeśli chodzi o jej życie uczuciowe  Bianca gustuje w wykształconych nerdach. szkolnych maczo i play boy'ów unika jak ognia. Tak jak Wes'a ... jednak los miał codo niej inne plany.


Keplinger bardzo szczegółowo opisała szkolne problemy młodzieży i to jak sobie z nimi radzić. Kiedyś przeczytałam artykuł , w którym mówi że książka powstała w oparciu o jej wspomnienia z liceum.

Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Styl autorki jest specyficzny ,jednak łatwo można się wczytać w fabułę.

Podsumowując "The DUFF" jest idealną książka dla młodzieży. Bawi ,a jednocześnie porusza trudne tematy z życia nastolatków. Szybko się czyta. Nie jest ,jednak specjalnie zaskakująca ,ale warto spędzić przy niej wieczór.

Polecam!

1 komentarz: